Hastaneler insan hayatının devamlılığı açısından odak noktası halinde olan bir ortamdır. Sağlıkla ilgili tüm sorunlarda oraya koşulur ve sağlık problemlerine bir deva aranır. Fakat hastanelerde yalnızca sağlık problemi çeken insanlar görülmez. Aynı zamanda haşere türleri de sözü geçen hastane ortamlarında yer almaktadır. Bu çevrelere girme konusunda hiç zorlanmazlar ve kendilerine uygun olduklarını düşündükleri bir yere hemen yerleştirirler. Hastanelerin sürekli olarak havalandırılması, kapılarının her an açılıp kapanması gibi durumlar bölgeye haşere girişini daha kolay hale getirir.

Hastane ortamları içerisinde en çok zararlı kemirgen farelere ya da böceklere rastlanır. Genellikle yemekhanelerin oldukları ortamlarda ortaya çıkarlar. Gıda arayışlarını karşılamak için bu bölgeye birkaç haşere yerleşir. Zaman içerisinde kendilerine uygun gıdalar, barınma ortamları bulmaları itibariyle üreme süreçleri çok hızlı olarak devam eder ve tahmin edilebileceğinden daha kısa süreler içerisinde her bir alanı sararlar.

Öncelikli olarak bir hastane ortamında sürekli olarak sağlığı iyileştirme faaliyetlerinin sürekli olarak sürdürülmekte olduğunu unutmamak gerekir. Bu demek oluyor ki bir hastane ortamının içerisini boşaltmak mümkün değildir. Çünkü hastaları dışarıya çıkarmak rahatsızlıklarının daha kötü boyutlara ulaşmasına neden olacaktır. Bu durum itibariyle hastane ilaçlama çalışmalarımız kokusuz özellik taşıyan sıvı ilaçlarla sürdürülmektedir. Sıvı kokusuz olan ilaçların kullanıldığı ortamların terk edilmesine gerek yoktur. Ayrıca hastane ilaçlama süreci içerisinde tercih ettiğimiz ilaçların en ufak bir yan etkisi yoktur yalnızca haşereleri uzaklaştırma konularında iyidirler.