Kuşlara ya da memelilere konaklayarak kan emen haşereler, konakladıkları yere ölümcül hastalıklar bulaştırabilirler. Bu nedenle pire ilaçlama ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir. Pireler ısırmak için salgı yaratırlar. İşte bu salgı deride kaşıntıya neden olur. Canlıların kanını emerek beslendiklerinden hastalıkların ortaya çıkmasına neden olurlar. Veba gibi ölümcül hastalıkların ortaya çıkmasına ve insandan insana geçerek salgın hastalıkların oluşmasına sebep olur. Çok hızlı hareket ettikleri ve zıplama yeteneklerinin de fazla olması nedeni ile yakalanması da oldukça güçtür. Çok hızlı bir şekilde çoğalırlar ve insanların bireysel olarak yaptıkları çalışmalar bir sonuç vermez.

Herhangi bir haşere ile mücadelede hedefteki haşerenin biyolojik özelliklerinin ve davranışlarının bilinmesi uygun mücadele yönteminin belirlenmesinde çok önemlidir. İstanbul Pire İlaçlamasın da 2020 yılında kullanılan en etkili 2 yöntem şöyle sıralanabilir:

  • Kokusuz İlaçlama Yöntemi
  • Kokulu İlaçlama (ULV) Yöntemi

Pirelerden kurtulmak ve steril bir ortama kavuşmak isteyenler için tek kurtuluş kesinlikle ilaçlama yaptırmaktır. Bunun içinde mutlaka sertifikalı bir ilaçlama firmasından destek almanız gerekiyor.

Evde ya da iş yerleri gibi yaşam alanlarını pireler istila ederek insan sağlığını tehdit edebiliyorlar. Evdeki pirelerden nasıl kurtulurum diye düşünenler kulaktan dolma bilgiler ile pirelerden kurtulamazsınız. Çünkü her haşere için kullanılacak ilaç ve yöntem farklı olmaktadır. Pireler bazı ilaçlara karşı bağışıklık gösterebilirler. Bu durum ise onların daha hızlı üremesine neden olur. Evdeki pirelerden nasıl kurtulurum diye düşünenlerin bu konuda uzman ve kendini kanıtlamış şirketlerden yardım alarak kurtulmaları mümkün olmaktadır. Özellikle İstanbul gibi büyük metropol şehirlerde pire sorunları sık sık yaşanmaktadir.